Pravopisná střílečka

Také si občas lámete hlavu s českým pravopisem? Někdy to takříkajíc „střílíte od boku?“ Ve škole jsme si s tímto jevem hravě poradili. Stačily pořádné pistole, zásoba nábojů a chyby neměly šanci. Neustálé psaní diktátů, pravopisných cvičení a doplňovaček je zajisté účinným nástrojem, jak dostat správnou podobu slov do hlavy, nicméně je občas zapotřebí si trochu odpočinout, pohrát, zažít něco nového. Proto jsme se rozhodli hodinu českého jazyka oživit zábavnými aktivitami, při kterých se žáci nejenom bavili,ale především využili své získané znalosti. Na děti čekalo pravopisné pexeso, domino, zahrály si na učitele, když opravovaly chyby, nechyběly ani deskové hry, zaměřené na vybrané pravopisné jevy. Využili jsme také tablety, na nichž žáci vyplňovali kvízy a nechyběla ani oblíbená hra „Plácni krtka“, kdy úkolem žáků bylo dotknout se na interaktivní tabuli krtka, který nesl cedulku s chybně napsaným slovem. Nejvíce zábavy na žáky čekalo v závěru hodiny, kdy procházeli třídou, ve které byly rozmístěny nápisy s pravopisnými poučkami. Učitelka postupně četla slova a úkolem dětí bylo střelit do správného pravidla, které při pravopisu daného výrazu uplatní. Výuku zábavnou formou si všichni užili, nikdo nebyl zraněn – ba naopak, spoustu dětí odcházelo obohaceno znalostmi a hezkými zážitky.

Zdeňka Kulhajová