Malé Shakespearovské slavnosti

Není snad nikdo, kdo by neznal jméno slavného anglického dramatika Williama Shakespeara. Dobře se s ním seznámili i žáci osmých ročníků. V rámci hodin literární výchovy jsme si nejprve společně povídali o jeho životě, který je v mnoha ohledech opředený tajemstvím. Děti ve skupinkách zpracovávaly projekty o jeho nejvýznamnějších divadelních hrách. Zaměřily se na známé tragédie Romeo a Julie, Othello, či Hamlet, zaujaly je ale i komedie jako např. Zkrocení zlé ženy. Na internetu vyhledávaly charakteristiky hlavních postav, stručný děj hry, ale i zajímavosti a moderní zpracování v podobě filmů, muzikálů. Své práce pak přednesly ostatním v rámci projektové výuky. Díky využití virtuální reality se pak žáci „prošli“ prostorami divadla „The Globe“, které bylo po požáru znovu postaveno dle původní stavby a dodnes jej můžete navštívit na břehu řeky Temže v Londýně. Vyzkoušeli si také v básnické dílně tvorbu sonetů, kterými Shakespeare rovněž proslul. Oblíbené bylo také improvizované renesanční divadlo, ve kterém žáci sehráli svatební scénku z Romea a Julie. Mnoho z nich v sobě objevilo skrytý herecký talent. Nebyla by to však pravá slavnost, kdyby na ní chyběla pořádná hostina. Na naši hostinu se však žáci dostali pouze tehdy, když se jim podařilo na internetu vyhledat správnou odpověď na jednu z otázek týkajících se života a díla Williama Shakespeara. Protože velkou příznivkyní Shakespeara byla anglická královna, museli si žáci před hostinou obléknout plášť a korunu. Hodovali do té chvíle, než je u stolu vystřídal další úspěšný řešitel. Slavnosti se určitě vydařily a to nejenom díky velkému nadšení dětí, ale i proto, že splnily svůj hlavní účel – zanechaly v dětech prostřednictvím zážitků mnoho znalostí o vybraném autorovi.

Zdeňka Kulhajová