Legiovlak

V prvním květnovém týdnu se žáci osmých a devátých tříd vydali do Šumperka na vlakové nádraží, kde byl po celý týden přistaven Legiovlak s ukázkovými vagóny, který zajišťuje a provozuje Česká obec legionářská. Každá třída měla svého objednaného průvodce, který nás provedl zajímavou historií legionářů. Nejprve jsme zhlédli dokument, který nás informoval o nejdůležitějších faktech. Dále jsme s průvodcem v dobové uniformě a dokonalým knírkem pokračovali v prohlídce vagón od vagónu. Navštívili jsme Těplušku, Poštovní vůz, Štábní i Velitelský vůz, Krejčovský a Zdravotní vůz, Kovárnu či Obrněný vůz. Zkoumali jsme tehdejší zdravotní nástroje, zbraně či uniformy od 1. světové až po tu současnou. Pan průvodce byl velmi vtipný a nešetřil zajímavými informacemi. Například jsme se dozvěděli, že si legionáři zpět do země přivezli domácí mazlíčky, cvičené medvědy, které pak museli oficiálně věnovat panu prezidentovi. Také, že úspěšnost systému jejich pošty byla mnohem větší, než u té naší současné. Na závěr jsme mohli podpořit tento projekt finančním příspěvkem, nebo si zakoupit nějaký suvenýr. Natálie Navrátilová

Odkaz na webové stránky