Moravský zvoneček 2024

Lidová hudba a lidové písničky většinou nemají známého autora. Zpívá se v nich o přirozených lidských potřebách a tužbách, nejčastěji o lásce, práci a přírodě. Lidové písničky se většinou šířily ústním podáním, třeba tak, že matka zpívala doma svým dětem a ty tak její písně odposlouchaly. Tímto způsobem se lidové písničky dědí z generace na generaci a přecházejí od jednoho člověka k druhému.

Aby ani dnes lidová písnička nezanikla, probíhá každoročně v Šumperku ve středisku volného času „Na Komíně“ okresní kolo soutěže ve zpěvu hanáckých lidových písní.

Naše škola letos vyslala tři nejlepší zpěvačky z prvního stupně. Konkrétně to byly Karolína Minářová a Michaela Opravilová ze III.A a Ludmila Švestáková ze IV.A.

I přes velkou konkurenci mezi zpěváky a nervozitu před kamerou a porotou, byla všechna tři děvčata úspěšná. Získala ocenění ve stříbrném a zlatém pásmu a jedna, i přes lehké nachlazení, dokonce postupuje do krajského kola, které se koná za měsíc v Prostějově.

Všem třem děvčatům moc gratulujeme a Lidušce budeme v dubnu držet pěsti.

Hana Tomanová