Vaření v angličtině

Alespoň jednou do roka se v rámci hodiny anglického jazyka snažíme navštívit kuchyňku. V rámci výuky reálií se učíme nejen výuku praktického jazyka formou konverzace a rozšiřování slovní zásoby, ale také se seznamujeme s anglickými zvyky, tradicemi či jídlem. Snažíme se vždy volit jednoduché recepty, které se dají zvládnout během jedné hodiny. Žáci nejprve pozorují videorecept, kde je jim v angličtině popsán postup a pozorují, jak jídlo připravit a co by mělo vzniknout. U samotného vaření dostanou recept s ingrediencemi, které musí předem koupit a potom pečlivě navážit. Pak už dochází k rozdělení úkolů a učitel pomalu a pečlivě popisuje, co mají žáci udělat. Slovní zásobu rozšiřujeme vizuálně, učíme se například vybavení kuchyně a jednotlivé pokyny. Tentokrát měli žáci 8. tříd za úkol upéct YORKSHIRE PUDDING. Není to puding z jorkšíra, jak se podle názvu zdá, ale jedná se o typickou anglickou přílohu. Je to vlastně palačinkové těsto nalité do rozžhaveného oleje. To v troubě způsobí, že se těsto nafoukne do velkých rozměrů a doslova roste před očima. Abychom čas dostatečně vyplnili, připravili jsme ještě HONEYCOMB, což je sladkost podobná karamelu. Zde jsme také využili chemickou reakci, kdy se za použití jedlé sody objem cukru mnohonásobně zvětší a změní se v hustou pěnu. Po ztuhnutí je sladkost velmi tvrdá a musí se rozbít kladívkem. To byla pro kluky největší zábava. Natálie Navrátilová