Mandaly

Mandala v indických náboženstvích symbolizuje vesmír. Její tvorba je využívána k meditaci. V západních zemích se jako mandaly označují různé kruhové obrazce. Vykreslování mandaly by nás mělo uklidňovat, učit pečlivosti a trpělivosti. Tuto relaxační kresbu jsme si vyzkoušeli s našimi žáky v rámci hodin výuky výtvarné výchovy. Většina žáků byla nadšená, jiní v ní relaxační techniku nenašli. Nicméně všem se mandaly velmi povedly. Žáci se snažili o kombinaci prodtikladných barev. Znalosti o barvách a jejich kontrastu využili z předchozí výuky nauky barev. A aby to pro žáky nebyla jen „nudná“ mandala, na závěr jsme ji vystřihli, nalepili na stará CD a do otvoru nalepili kuličku. Rázem se z mandaly stala káča a točením se jednotlivé barvy spojily a zanechaly oddělené kruhové stopy. Pak teprve žáci zjistili, jak se jim barevné spojení podařilo. Před ukončením hodiny jsme si byli pohrát na chodbě, což byla pro všechny ta největší odměna. Natálie Navrátilová