PONOŽKOVÝ DEN

PONOŽKOVÝ DEN

V úterý 21.3. jsme se žáky VII. A oslavili Světový den Downova syndromu. Podpořili jsme ty, kteří toto celoživotní postižení mají. Stačila maličkost. Oblékli jsme si nesourodý pár ponožek. Na každou nohu úplně jinou. Proč?

Světový den Downova syndromu má tradiční symbol – nesourodý pár ponožek, který ukazuje příčinu tohoto celoživotního onemocnění – poruchu chromozomu ve tvaru písmene X. Jednadvacátý chromozom je ztrojený, proto datum 21.3. Ponožky, které se dají patami k sobě, nám utvoří právě takové X.

Ponožkový den má poukázat také na to, že i lidé s Downovým syndromem jsou součástí naší společnosti. Jsou to velmi stateční lidé, no vážně, kdo z vás je i přes své zdravotní problémy věčně dobře naladěný a usměvavý jako oni? „A protože jsou ponožky barevně odlišné a tím pádem zábavné, i Downův syndrom může být pojímán vesele.“

Účastnit se může každý, nejen žáci ZŠ a MŠ s učitelským sborem. Celý den, ať už pracovní či vyučovací, choďte s vyhrnutými nohavicemi a nesourodým párem ponožek.

Tímto dnem jsme si připomněli to, že i zcela odlišné ponožky mohou spolu tvořit pár, fungovat a pracovat společně.

B.Langerová, J. Nesrstová