Fotografujeme

V rámci výtvarné výchovy se žáci učí zacházet i s různými digitálními technologiemi. Využíváme počítačovou učebnu k tvorbě plakátů, pozvánek, jmenovek, pracujeme na grafických tabletech. Jednou s důležitých věcí k samostatné práci grafika je i kvalitní příprava podkladů a materiálů. Jedním z těchto podkladů může být umělecká fotografie. V rámci dějepisu i výtvarné výchovy se učíme o vývoji prvních fotografických přístrojů, o přenosu fotografie, práci v černé komoře. Učíme se o možnostech, jaké nám moderní technologie poskytují, a jak rychle se vyvíjí. V dnešní době není fotografování prací pouze profesionálního fotografa, ale fotografuje každý. Většinou na vlastní mobil, fotografie následně upravuje pomocí různých filtrů. To, řekněme si, zvládne každý. Co ale odlišuje profesionálního fotografa od běžného uživatele mobilního telefonu? Pokud si přejeme vytvořit krásnou fotografii musíme zvážit správnou kompozici, dobré nasvětlení, musíme si všímat okolí a možných rušivých dějů či předmětů, vnímat předměty z různé perspektivy a snažíme se do fotografie vložit příběh. Není jednoduché mít to správné umělecké oko. Žákyně osmých a devátých tříd si toto vyzkoušely v terénu. Námětem byl podzim, Bludov a street ( pouliční ) fotografie. Některým se podařilo tyto náměty skvěle zkombinovat. Ve škole jsme pak fotografie různě upravovaly a vyzkoušely si, jak fotografie působí v barevném či černobílém provedení. Posuďte sami, jak se to holkám povedlo. učitelka Vv Natálie Navrátilová